Jak zdobyć patent żeglarski i motorowodny

Jak zdobyć patent motorowodny i żeglarski?

 

Jeżeli marzysz o pływaniu jachtami i chcesz poprowadzić jeden z nich, to musisz uzyskać tak zwany patent na takie jachty. Dokument ten uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich i śródlądowych. Dzięki niemu możesz swobodnie wypożyczyć sprzęt  i udać się w wymarzony rejs. Jak zdobyć taki dokument ? Jakie warunki należy spełnić?

Czym jest patent żeglarski i jak go zdobyć? 

Jak już napisaliśmy, patent żeglarski uprawnia do wypożyczenia i prowadzenia jachtu żaglowego. Często okazuje się, że do wypożyczenia sprzętu konieczne jest posiadanie ważnego dokumentu. Choć polskie prawo zezwala na prowadzenie jachtu o długości kadłuba do 7,5 metra przez osoby dorosłe bez zezwoleń, to właściciel wypożyczalni może odmówić nieuprawnionej osobie świadczenia usług. Patent żeglarski obejmuje trzy stopnie:

  • żeglarz jachtowy,
  • jachtowy sternik morski,
  • kapitan jachtowy.

O pierwszy stopień mogą starać się osoby po ukończeniu 14. roku życia. Warunki zdobywania kolejnych stopni patentu zostały określone przez rozporządzenie w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Uprawnienia tego typu można zdobyć w Ośrodku Szkoleniowym Master Jachting, który oferuje kursy i egzaminy odbywające się na nowym sprzęcie.

Poszczególne stopnie uprawnień informują o tym, jaką jednostkę żaglową może prowadzić osoba posiadająca patent. Żeglarz jachtowy może poruszać się po wodach śródlądowych zaś jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy po morskich i oceanicznych.

Do czego uprawnia patent motorowodny? 

Patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia łodzi motorowych oraz skuterów wodnych. Posiadanie dokumentu jest przydatne szczególnie dla osób lubiących poszaleć w akwenach wód Chorwackich. To dobry sposób na rozpoczęcie przygody ze sportami wodnymi.

Podobnie jak w przypadku patentu żeglarskiego, aby móc przystąpić do kursu i egzaminu na sternika motorowodnego, należy mieć ukończone 14 lat. W tym wieku jest również wymagana zgoda podpisana przez rodzica lub opiekuna prawnego. Kurs obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Zawiera także szkolenie z zakresu przepisów prawa dotyczących żeglugi morskiej i śródlądowej. Przystąpienie do egzaminu nie wymaga żadnych zaświadczeń, poza zgodą opiekunów w przypadku osób niepełnoletnich. Do szkolenia może zatem przystąpić każdy.

Dopuszczenie do egzaminu nie wymaga również uczestnictwa w kursach i szkoleniach. Tak naprawdę zdawać może nawet osoba deklarująca chęć zdobycia uprawnień bez uczestnictwa w szkoleniu. Po zdanym egzaminie należy wystąpić do Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego z wnioskiem o wydanie patentu sternika motorowodnego.

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *